بررسی آیت الکرسی از دیدگاه قانون جذب - بخش سوم

12 مهر 1397 / 0 دیدگاه


اغلب افراد احساس خوب خود را وابسته به عاملی خارج از خود میسازند که یکی از این عوامل طرز رفتار و عملکرد اطرافیانشان است. در نتیجه اگر شخص مورد نظر بر طبق میل آنان رفتار کند، آنها راضی و خوشنود هستند و در غیر این صورت، سعی میکنند بر آن فرد تسلط پیدا کرده و با ابزارهای مختلفی مثل تهدید، تنبیه، قهر و دعوا و ... او را مجبور کنند تا طبق خواسته آنان عمل کند.

در واقع علت اصلی این اتفاق، کمبود عزت نفس در چنین افرادی است که نمی توانند فارغ از نوع عملکرد دیگران، از درون به احساس آرامش و شادی برسند و میخواهند خلأهای درونی خود را با این رفتارهای خودخواهانه و کنترل گرایانه پر کنند. در جامعه افراد بسیاری را میبینیم که همواره در تلاشند همسر خود را وادار کنند که همانطور که آنها دوست دارند لباس بپوشند، صحبت کنند، رفت و آمد کنند و ... پدر و مادرهای بسیاری را میبینیم که برای فرزندان خود تعیین تکلیف میکنند و مشخص میکنند که فرزندشان با چه کسی دوست شود، در چه رشته ی درس بخواند، در چه ورزشی فعالیت کند و ...

این طرز فکرها موجب میشود که بعد از مدتی شخصی که تحت کنترل و تسلط است، احساس خفگی کند و به دنبال راهی برای فرار از زندانی باشد که آزادی روحی و رفتاری او را سلب کرده است. پس از راه های نادرستی مثل دروغ، پنهان کاری، عصبانیت و دعواهای شدید و ... تلاش میکند که آزادی و حق انتخاب خود را برگرداند. در بعضی موارد نیز به فردی سرخورده و ضعیف تبدیل میشود که هیچ اختیاری از خود ندارد و حتی در بزرگسالی نیز دیگران برای او تصمیم میگیرند و امر و نهی میکنند که چگونه عمل کند و چه راهی را انتخاب کند.

بنابراین باید بدانیم که همین کارهایی که روش های تربیتی یا سیاست های رفتاری برای کنترل زندگی زناشویی قلمداد میشود، به هیچ وجه شیوه درستی برای ارتباط با اطرافیان نیست. باید بپذیریم که خداوند همه انسان ها را آزاد آفریده تا برای زندگی خودشان تصمیم بگیرند و قدرت انتخاب داشته باشند که چه مسیری را طی کنند. این آزادی حق طبیعی همه افراد است و هرکسی میتواند اعتقادات، رشته تحصیلی، شغل، همسر، دوستان و هرچیزی که مربوط به زندگی شخصی خودش است برای خود انتخاب کند، البته تا مادامی که به دیگران آسیبی نرساند.

در آیه 256 سوره بقره نیز ذکر شده که نمیتوانیم با اکراه و زور هیچ انسانی را به مسیری که میخواهیم بکشانیم. دلیل واضح این امر طبق قانون جذب این است که هر کسی بعلت نوع باورها و نظام فکری خاصی که دارد، در فرکانس مشخصی در این جهان قرار میگیرد. به همین دلیل علاقه مندی ها و سلیقه ها تنوع بسیاری دارد و درکی که هریک از ما از مسائل مختلف داریم با شخصی دیگر بسیار متفاوت است.

باید قبول کنیم که هرکسی حق دارد مسیر دلخواه خود را در زندگی تجربه کند و آنطور که دوست دارد شرایط و اتفاقات زندگیش را خلق کند.

این اصل را باید پذیرفت که زندگی هر کسی متعلق به خود اوست و نسبت های خانوادگی یا میزان صمیمیت زیاد ما با آن شخص، به هیچ عنوان دلیل موجهی نیست که بخواهیم بر او تسلط پیدا کنیم و بجای او برای جنبه های مختلف زندگیش تصمیم بگیریم. حتی اگر بطور قطع یقین داشته باشیم که کار او اشتباه است باز هم نباید به زور او را قانع کنیم که منصرف شود. شاید همین اشتباه باعث شود که او بیدار و هوشیار شود و مسیری بهتر از قبل انتخاب کند و بسیار موفق تر از حالت عادی شود.


 

فایل تصویری قسمت سوم بررسی آیت الکرسی از نگاه قانون جذب


 

فایل صوتی  قسمت سوم  بررسی آیت الکرسی از نگاه قانون جذب

 

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0