مقاومت ذهنی من برای انجام کارهای ضروری ام! و راه حل آن

14 شهريور 1398 / 1 دیدگاه


 

موضوع مقاله

اگر شما فردی هستید که قصد انجام یک سری کارها را داشتید، یا برنامه آن را ریخته اید، اما هنوز آنها را انجام نداده اید و این موضوع حساسیتی اذیت کننده در شما ایجاد کرده که ذهنتان را درگیر کرده و احساستان را بد کرده است ، این مقاله برای شما نوشته شده است.

 

امروز خانمی از من سوالی پرسید و پاسخی که به ایشان دادم من را به فکر نوشتن این مقاله انداخت. سوال خانم این بود :

من کتابهایی در زمینه موفقیت تهیه کردم تا بخونم و میدونم که خوندن این کتابها خیلی به درک بهتر من از قوانین جهان کمک میکنه، اما مقاومت عجیبی برای خوندنشون دارم و زمانی که میخوام برم سمتشون ذهنم بهونه های جور وا جور میاره و نمیتونم بخونمشون، این کتاب ها مونده و من از اینکه نمیخونمشون احساس بدی دارم. چه کار کنم؟

 

پاسخ آقای فلاح :

بعضی اوقات در زندگی ما پیش میاد که همچین احساساتی رو تجربه میکنیم. میخواهیم کاری رو انجام بدیم اما نه تو مودش هستیم نه حوصلشو داریم نه احساس خوبی به انجامش دارید! اما از طرفی هم ذهنمون درگیره که چرا هنوز انجامش ندادیم؟! مقاومت کردن و قرار دادن خودمون در یک فشار ذهنی اولین کاریه که معمولا همه انجام میدن و این بدترین کار ممکنه. چون هر چه به خودت فشار بیشتری بیاری و حساسیت بیشتری به خرج بدی، حساسیتت بیشتر میشه.

تا حالا پیش خودتون فکر کردین که اشتیاق و هیجان برای انجام کاری از کجا میاد؟ اصلا این اشتیاق و هیجان چیه؟ پاسخ همیشه به خداوند منتهی میشه

اشتیاق و هیجان نیروی الهی هست که در وجود ما برای انجام کار درستی در زمان مناسب ایجاد میشه. اگر اشتیاق و هیجان برای کاری وجود نداره به این معنیِ که زمان درستش فرا نرسیده. خیلی ها شاید فکر کنن به دلیل تنبلی کردنه، اما اینطور نیست و باید بگم که نباید از این حرف سوء برداشت بشه. زیرا که اشتیاق و هیجان در وجود افرادی ایجاد میشه که خواهان رسیدن به تجربه های زیباتری از زندگی هستند و در واقع انگیزه ای هر چند کم برای بهتر کردن کیفیت افکار و اعمال خود دارند. نه افرادی که هیچ علاقه ای به رشد و پیشرفت ندارند! در واقع چیزی به نام تنبلی وجود نداره ، موضوع فقط به سادگی انگیزه و علاقه داشتن به تغییر یا نداشتنه.

پس اگر شما فردی هستید که علاقه به رشد، پیشرفت و بهتر کردن کیفیت افکار و اعمالتون دارید و میخواهید به سطح بهتری در هر کدام از جوانب زندگی برسید و براش برنامه دارید، اما هنوز نسبت به انجام یک سری کارها مقاومت دارید و احساس میکنید که باید انجامش بدین اما هنوز اشتیاق و هیجانش در شما ایجاد نشده ، تنها دلیلش اینه که زمان درست اون کار فرا نرسیده. منظورم از زمان درست زمانیه که انجام اون کار بهترین بازدهی رو برای شما داشته باشه و بتونین بهترین نتیجه رو از انجام اون کار بگیرید. حالا زمان درستش رو کی به ما میگه ؟ پاسخ باز هم به خداوند منتهی میشه.

دلیلی برای حساسیت و مقاومت وجود نداره. بهتره در مورد اون کاری که میخواستیم انجام بدیم اما هنوز انجام ندادیم و فکر کردن بهش فقط حالمون رو بد میکنه حساسیتی به خرج ندیم، از فکرش بیایم بیرون و به کارهای دیگه که نسبت بهش احساس خوبی داریم برسیم و به خداوند اجازه بدیم تا زمان درست انجام اون کار خاص رو به ما الهام کنه.

حالا سوال اینجاست که زمان درست این الهام از سمت خداوند چه زمانی هست؟

پاسخ اینه که زمانی که در وجود شما شور و اشتیاق لازم برای انجام اون کار شکل میگیره و نسبت به انجام اون کار احساس خوبی پیدا میکنی.

خداوند با احساس خوب با ما صحبت میکنه

برای مثال در مورد خواندن کتابهایی که تهیه کردین ، اگر هنوز نمیتونین کتابها رو بخونین به این دلیله که هنوز در فرکانس دریافت آگاهی های کتابها نیستید و اگر حتی به زور خودتون رو مجبور کنید که کتابها رو بخونید اون مطلبی رو که باید از اون کتاب درک کنید درک نخواهید کرد! چون زمان درستش نرسیده بود. چون ظرف وجودی شما آماده هضم اون مطلب نبود. اگر در زمانی که احساس خوبی به مطالعه کتاب ندارید کتاب رو بخونید هنگام مطالعه، از اون مطلبی که قرار بوده درک عمیقی ازش داشته باشید به راحتی میگذرید و نخواهید فهمید که اون آگاهی چی بوده. چرا؟ به دلیل اینکه آماده دریافتش نبودین و فقط از روی رفع تکلیف اون کتاب رو خوندین که وقتی به کتاب نگاه میکنید بگید : آخیش خوندمش!

کتابها رو رها کنید و اجازه بدین خداوند زمان درست خواندن کتاب ها رو با ایجاد اشتیاق و هیجان و احساس خوب نسبت به خوندنشون یا نشونه ای که خبر از رسیدن زمان درست مطالعش میده به شما بگه.

به زمان بندی خداوند اعتماد کنید.

اگر الان حس خوندن کتاب ها ، یا حس انجام کاری که میخواستید انجام بدین و هنوز انجامش ندادین رو ندارید یا سمتش نمیرید چون الان وقت خوندن اون کتاب ها نیست!!!

اگر همه کارهای زندگیمون رو به دست هدایت خداوند بسپاریم خداوند به بهترین شکل ممکن و در بهترین زمان ممکن برامون برنامه ریزی های بی عیب و نقص و دقیقی انجام میده.

خداوند در زمان درست اون چیزیو که باید بشنوی به گوشت میرسونه

اون چیزی رو که باید بخونی جلوی چشمت میاره

اون اشتیاقی رو که باید داشته باشید در وجودت ایجاد میکنه

اون افرادی رو که باید ببینی و باهاشون حرف بزنی وارد زندگیت میکنه

اون ایده ای رو که باید شروع کنی به ذهنت میزنه و حتی انگیزه لازم برای انجام ایده رو هم در وجودت ایجاد میکنه

اون طرز فکری رو که نیاز داری به ذهنت الهام میکنه.

به شرط اینکه رها بشی ، از زندگیت لذت ببری و به خداوند اطمینان داشته باشی.

و نشونه اینکه زمان درست همه این الهامات چه زمانی هست، اینه که شما نسبت به انجام اون کار احساس خوبی داری.

پس دست از مقاومت و حساسیت بردارید و اجازه بدید خداوند با ایجاد احساس خوب در شما نسبت به انجام اون کار خاص بهترین زمان برای نتیجه گرفتن از اون کار رو به شما اعلام کنه و نکته بســیار بســـیار مهم اینه که :

زمانی که احساس خوب ایجاد شد و شورو اشتیاق شکل گرفت بدون تردید و با جدیت شروع به انجام اون کار کنید، زیرا اگر در اون لحظه به ذهنتون اجازه بدین با بهانه گرفتن و مقاومت کردن، دوباره شما رو از انجام اون کار منصرف کنه ، اینبار فرصت رو از دست دادین و ثابت میشه که آنچنان هم علاقه و انگیزه ای برای تغییر و بهبود نداشتین. شاید بگم همین پاراگراف کوتاه مهمترین نکته این مقاله بود که باید حتما به خاطر بسپاریدش.

دوباره میگم : وقتی که زمان درست انجام یک کار ، یا ایده ، یا مطالعه یک کتاب یا تغییر یک طرز تفکر یا گرفتن یک تماس یا یک اقدام یا هر کار دیگه ای به شکل احساس خوب، یا اشتیاق در وجود شما شکل گرفت ، بدون کوچکترین تردیدی انجامش بدین چون این همون لحظه ای که قرار اتفاقات بزرگی براتون بیافته.

پس اگر بخوام در یک جمع بندی پاسخ رو کوتاه کنم باید بگم که :

به خداوند اجازه بدیم تا زمان درست اقداماتمون رو با ایجاد احساس خوب ، اشتیاق و هیجان در مورد انجام دادن اون کار به ما بگه و اگر حس و حال انجام کاری رو ندارید خیلی به خودتون سخت نگیرید و احساستون رو از انجام ندادنش بد نکنید، چون این بدترین کاریه که میشه انجام داد. رهاش کنید و به کارهای دیگه ای که احساس خوبی بهش دارید برسید و از خدا بخواهید زمان درستش رو به شما نشون بده . زمانی که احساس خوب ، اشتیاق و هیجان نسبت به انجام کاری ، پیاده سازی ایده ای ، خواندن کتابی یا هر اقدام دیگری در شما ایجاد شد، بدون تردید و بدون وقفه اون کار رو انجام بدین و روی اون کار تا زمانی که احساس خوبی از انجامش دارید و از انجام دادنش خسته و دلزده نمیشید تمرکز بزارید و تمومش کنید زیرا که زمان درست انجامش و زمان درست نتیجه گرفتن ازش همون موقع هست.

 

سید کاظم فلاح

5شنبه 14 شهریور 98

نظرات

محدثه فتح الهی
۱۳۹۸/۰۶/۱۵۰
پاسخبا عرض سلام
این مقاله هم مثل بقیه فایلها و مقالات و محصولات شما عالی بود عالی..
متشکرم که اینقد واضح و با صرف وقت پاسخ های اساسی به سوال دوستان میدین
متشکرم

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 2