شکست عاطفی : تفاوت بین وابستگی و عشق

3 تير 1398 / 0 دیدگاه


 

شکست عاطفی، تفاوت بین عشق و وابستگی

نیاز به عشق و محبت یک نیاز بسیار طبیعی در وجود همه انسانهاست. مساله اصلی اینجاست که افراد برای رفع این نیاز به دو گروه تقسیم میشوند:

  1. افرادی که به دنبال ارتباط با دیگران هستند تا از طریق ابراز مهر و محبت از جانب آنها این نیاز خود را برطرف کنند و با دوست داشته شدن بتوانند عشقی که در وجودشان طلب میشود پاسخ دهند.
  2. افرادی که به قدری خود را دوست دارند و عاشق خودشان هستند که این نیاز در وجودشان رفع میگردد و وجودشان از عشق و محبت لبریز میشود.

حال میخواهیم تفاوت گروه اول و دوم را بررسی کنیم:

افراد گروه اول در صورتی که از رابطه عاشقانه خود خارج شوند یا رفتاری سرد و بی تفاوت از اطرافیان خود ببینند، احساس خلا و کمبود شدیدی خواهند کرد. چرا که خود نتوانسته اند نیاز درونیشان را برطرف کنند و حال که این نیاز از طریق دیگران نیز پاسخ داده نمیشود، بسیار دچار کمبود خواهند شد.

در حالی که گروه دوم از همه انسانها کاملا بی نیاز هستند و به هیچکسی وابسته نمیشوند، زیرا خودشان قادر هستند به تنهایی نیاز خود را برطرف کنند و آن عشق و محبتی که وجودشان میخواهد از طریق عشق ورزیدن به خودشان و ارزش و احترام قائل شدن برای خودشان پاسخ دهند. بنابراین اگر در رابطه عاشقانه خود به هر دلیلی از طرف مقابل جدا شوند به هیچ عنوان احساس خلا و کمبود نمیکنند و ازهم نمی پاشند، چرا که به او وابسته نشده بودند که با این جدایی بهم بریزند. این افراد در زندگی فقط و فقط به خودشان متکی هستند و بود و نبود دیگران نمیتواند تاثیری بر احساس آنها بگذارد.

آنها همواره حس شادی و صلح درونی در وجودشان جاری است و به قدری از بودن با خودشان لذت میبرند و در تنهایی خود خوشحال هستند که به وجود دیگران در کنارشان هیچ احتیاجی ندارند.

 

به همین دلیل هرگز از کسی گداییِ عشق نمیکنند. اما گروه اول به هر قیمتی که شده میخواهند رابطه خود را حفظ کنند حتی اگر در آن رابطه تحقیر شوند، هزینه های گزاف دهند و یا هر آسیبی دیگری ببینند. آنها فقط میخواهند یک نفر در کنارشان باشد تا برای لحظات کوتاهی هم که شده با دریافت مهر تایید و عشق و محبت از سوی او تا حدودی روی خلاهای وجودشان سرپوش بگذارند. و به محض اینکه طرف مقابل از انجام این کار برای آنها سر باز زند یا آنها را از خود براند، باز این کمبودها خود را نشان میدهد و آنها را شدیدا آزار میدهد تا زمانی که دوباره وارد یک رابطه جدید شوند و کسی را پیدا کنند که آنها را هرچند بطور دروغین دوست داشته باشد.

این افراد تا پایان عمر ضرر و زیان ها و فشارهای روحی زیادی متحمل میشوند برای مثال از خود رضایت ندارند، از درون احساس خود کم بینی و کم ارزشی میکنند، از تنهایی خود فراری هستند، مجبور هستند به دیگران باج دهند تا نیازشان را پاسخ دهد و آنها از عشق و محبت سیراب کند، همواره محتاج حضور دیگری در کنار خود هستند، برای اینکه دیگری را در کنار خود نگه دارند تن به انجام هر کاری میدهند و ...

پس بهترین راهکار این است که از گروه اول خارج شده و به افراد گروه دوم بپیوندیم. هر انسانی کاملا این توانایی را دارد که نیاز به عشق و محبت را در خود پاسخ دهد.

همه ما میتوانیم با دوست داشتن و احترام گذاشتن به خود وجودمان را از عشق لبریز کنیم و برای همیشه از وابستگی و احتیاج به حضور دیگران خلاص شویم.

 

این نیاز کاملا توسط خودمان میتواند برطرف گردد پس چرا باید عشق و محبت را از دیگران گدایی کنیم؟

از همین لحظه تصمیم بگیر که عاشق خودت باشی، زیبایی های وجودت را ببینی، خودت را تایید و تحسین کنی، به خودت احترام بگذاری، اشتباهاتت را ببخشی و بطور کلی خودت را بسیار ارزشمند و مهم و محترم و دوست داشتنی باور کنی. وجود هر کدام از ما از خدایی سرچشمه گرفته که منبع تمام نعمتها و ثروتها و قدرتها و خوبی ها در جهان است و چنین خدایی در وجود تک تک ما دمیده که جان گرفتیم و زنده شدیم. بنابراین همه ما بطور ذاتی بسیار ارزشمند و گرانبها هستیم.

نیازی نیست که دیگران ارزش ما را مشخص کنند، نیازی نیست که دیگران مهم بودن ما را تایید کنند، نیازی نیست که دیگران به ما عشق بدهند. ما از همان روز اول که پا به این جهان گذاشتیم بی نهایت ارزش در وجود خود داشتیم، فقط کافی است که ارزش وجودی خود را باور کنیم و بدانیم که بعنوان یک انسان که اشرف مخلوقات الله یکتا و نماینده او بر روی زمین هستیم، بسیار ارجمند و عزیز و گرامی هستیم.

با همین باورها، میتوانیم به منبع بی نهایت عظیمی که از آن خلق شده ایم متصل شویم و به هماهنگی با او برسیم. در نتیجه این اتصال و هماهنگی، وجود ما از عشق لبریز میگردد و در بهترین فرکانس ها قرار میگیریم. فرکانس هایی که افرادی با عزت نفس و اعتماد به نفس و هماهنگ با خدای درونشان را ملاقات میکنیم و میتوانیم با ارتباط با آنها مدام در حال رشد و پیشرفت باشیم.

 

نویسنده : سیده غزل بهره دار

 


فایل تصویری معرفی - 2 دقیقه

 


فایل تصویری شکست عاطفی : تفاوت بین  وابستگی و عشق  - 23 دقیقه

 


فایل صوتی شکست عاطفی : تفاوت بین  وابستگی و عشق  - 23 دقیقه

 

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 3