قوانین دوستی در ازدواج

20 آذر 1397 / 4 دیدگاه


 

قوانین دوستی در ازدواج

در اکثر مواقع یک رابطه دوستی با جنس موافق بسیار شادتر و آرام تر از یک رابطه زناشویی است و افراد خیلی کمتر با دوستانشان دعواها و بحث های شدید دارند. حتی اگر دچار بحث و دعوایی با دوستانشان شوند به ندرت به فکر جدایی و پایان دادن به رابطه دوستی خود میفتند. اما چرا در یک رابطه عاشقانه وقتی اختلاف نظر و دعوا بالا میگیرد افراد فکر میکنند این رابطه به بن بست رسیده و باید جدا شوند؟ چرا نمیتوانند مانند یک رابطه دوستی اختلافات را به راحتی حل کنند و نادیده بگیرند؟

تفاوت فقط در نوع نگاه ما نسبت به رابطه دوستی و رابطه عاشقانه است.

ما رابطه دوستی را برای شاد بودن و خوش گذراندن میخواهیم، ولی در یک رابطه عاشقانه شاید در ابتدا بسیار شاد باشیم اما با گذشت زمان احساس مسئولیت پذیری خیلی سنگینی داریم و با این پیش فرض ازدواج میکنیم که قرار است سختی ها و دشواری های بسیاری در زندگی مشترک تحمل کنیم و با یک فرد دیگر زیر یک سقف باشیم و تا پایان عمر همه خوبی ها و بدی های او را تحمل کنیم و دم نزنیم.

احساس وابستگی و مالکیت شدیدی که افراد در رابطه زناشویی دارند موجب یک فشار روحی سنگین و استرس و نگرانی زیاد نسبت به آینده میشود. چون ذات انسانی کاملا آزاد و رها آفریده شده است و حال که با ازدواج کردن احساس میکند آزادی فردی و استقلال شخصیت خود را از دست داده و اسیر زندگی زناشویی شده است، در واقع وجود درونی اش که همواره در طلب آزادی و رهایی است با این شرایط مخالفت میکند. این تعلق کامل به یک فرد دیگر و زندانی شدن در یک حریم امن مشخص، باعث میشود که در هنگام دعوا و درگیری با همسرش دچار ترس و نگرانی زیادی شود چون فکر میکند مجبور است تا ابد با این شخص خاص که که این رفتار و عادت بد را دارد زندگی کند. به همین دلیل برای فرار از این مخمصه به فکر جدایی می افتد و فکر میکند اگر به این رابطه پایان دهد و با شخص جدید وارد رابطه شود، دیگر شاهد چنین رفتار بدی نخوهد بود. حال آنکه تمام زندگی ما توسط فرکانس هایمان شکل میگیرد و تا زمانی که ذهنیت های ما درباره رابطه بطور ریشه ای تغییر نکند، در هر رابطه ای که باشیم همین شرایط را تجربه میکنیم.

حال چگونه باید باورهای خود را نسبت به رابطه عاشقانه تغییر دهیم تا چنین احساس وابستگی شدیدی نداشته باشیم و خود و همسرمان را بعنوان یک انسان کاملا آزاد ببینیم؟

مهم ترین عامل برای ساخت چنین باوری این است که بدانیم خداوند ما را برای شاد بودن و احساس خوب داشتن و لذت بردن از زندگی خلق کرده است نه برای عذاب کشیدن! در یک رابطه دوستی چنین دیدگاهی کاملا مشهود است و افراد باهم هستند تا زمانی که از این دوستی لذت میبرند و در کنار هم میتوانند شاد باشند. ولی در یک رابطه زناشویی بخاطر باورهای غلطی که در ذهن افراد وجود دارد حتی اگر باهم هیچ تفاهم و هماهنگی نداشته باشند و مدام در حال جنگ و دعوا باشند حاضر به جدایی نیستند، چون به شدت به طرف مقابل وابسته شده اند یا از جدایی ترس زیادی دارند. در واقع اگر با همین نگاه ازدواج کنیم که برای لذت بردن و شاد بودن میخواهیم یک فرد دیگر را وارد زندگیمان کنیم بسیاری از این وابستگی ها و ترس ها حل خواهد شد.

ساختن چنین باوری نسبت به رابطه عاشقانه کار آسانی نیست چون یک عمر با افکار و باورهای نادرستی که درباره زندگی مشترک دیده و شنیده ایم بزرگ شده ایم. اما اگر ذهن خود را با این باورهای جدید بمباران کنیم و آنها را مدام تکرار کنیم، قطعا میتوانیم این دیدگاه جدید را که احساس بسیار بهتری به ما میدهد در وجودمان شکل دهیم.

 


 

فایل تصویری قوانین دوستی در ازدواج


فایل صوتی قوانین دوستی در ازدواج

 

نظرات

ریحانه طاهری
۱۳۹۷/۱۰/۰۳۰
پاسخسلام بحث خیلی جذاب و کاربردی ای بود. ممنون که علاوه بر خودتون سعی میکنید به بقیه هم کمک کنید. واقعا کارتون قابل تقدیر
admin
admin
۱۳۹۷/۱۰/۰۳۰

سپاسگزاریم خوشحالیم که مورد استفاده شما بوده

سعید یکتاپرست
۱۳۹۷/۰۹/۲۴۱
پاسخسلام
خیلی لذت بردم از این فایل
من تا حالا تو عمرم ندیدم زن و شوهری که این قدر با هم هماهنگ باشند
اساتید عزیز، چقدر شما خوب صحبت می کنید
فن بیان تون فوق العاده است.
گروه باور
۱۳۹۷/۰۹/۲۴۰

سپاسگزارم از شما دوست عزیز

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 1

محصولات پیشنهادی مرتبط