عشق یا کمبود

24 آذر 1397 / 0 دیدگاه


 

عشق یا کمبود

در یک رابطه عاشقانه سالم، ابراز علاقه به طرف مقابل باعث ایجاد احساس خوب در هر دو طرف و نشاط و شادی در قلب آنها خواهد شد. اما مساله اصلی این است که این ابراز عشق از روی چه نیتی انجام میشود و کسی که ابراز علاقه میکند با چه احساسی این کار را میکند؟

افرادی که عزت نفس پایینی دارند چون از تنهایی خود واهمه دارند، به هر طریقی میخواهند معشوقه خود را در رابطه نگه دارند و کاری کنند که رابطشان از دست نرود. یکی از این راه ها ابراز علاقه بیش از حد به طرف مقابل است. آنها مدام جملات عاشقانه میگویند، محبت میکنند، کادو میدهند و ... تا به خیال خودشان با این کارها مانع از جدایی شوند. در حالی که اگر بهترین کارها و رفتارها هم از روی کمبود و خلا باشد، هیچ فایده ای نخواهد داشت. وقتی با ترس و نگرانی از پایان رابطه به کسی ابراز علاقه کنیم، او این فرکانس منفی را دریافت میکند و این ابراز علاقه ها تاثیر مثبتی بر او نمیگذارد و هیچ احساس خوبی انتقال نمیدهد. بلکه بیشتر این حس را ایجاد میکند که ما آویزان و محتاج او هستیم و چنین فکری ممکن است پیش زمینه های جدایی را فراهم کند. زیرا هیچ انسانی دوست ندارد با کسی که خودش را دوست ندارد و نیازمند حضور دیگران است تا به احساس خوب برسد و خلاها و ضعف های بسیاری در شخصیتش وجود دارد، در رابطه باشد. خود فرد هم با این باورهای مخرب و بیم و ترس ها از نخواسته اش، در فرکانس آنچه که نمیخواهد قرار میگیرد. در واقع این ضرب المثل که «از هرچه بترسی بر سرت می آید» کاملا درست است. درمورد هر موضوعی که نگران باشیم، در زندگی خود تجربه خواهیم کرد. ترس ها و نگرانی های ما نشان دهنده باورهای مخربی در ذهن ما هستند و تا وقتی این باورها اصلاح نشود و افکار منفی درمورد آن موضوع در سر ما تکرار شود، به هیچ طریقی نمیتوانیم مانع اتفاق افتادن آن موضوع ناخواسته شویم.
 

ابراز علاقه بیش از حد در رابطه بخاطر کمبود محبت و عدم دوست داشتن خود نیز رخ میدهد. افرادی که از درون به خودشان احساس خوبی ندارند و نمیتوانند خودشان را ارزشمند دانسته و به خود عشق بورزند، مدام به طرف مقابل جملات عاشقانه میگویند تا در پاسخ عشق و محبت او را دریافت کنند و دوستت دارم بشنوند و خلاهای ناشی از عدم دوست داشتن خودشان را از این طریق پر کنند. اما این راه به هیچ عنوان نمیتواند از ریشه عدم عزت نفس را در شخص حل کند. ممکن است بطور موقتی و سطحی کمبودهای او را اندکی جبران کند ولی بطور دائمی احساس ارزشمندی را در او ایجاد نمیکند. راه حل درست این است که ابتدا عاشق خودمان باشیم و به خودمان عشق بورزیم و بعد به دیگران عشق بدهیم. تا زمانی که عزت نفس بالایی نداشته باشیم نمیتوانیم رابطه ای سالم را تجربه کنیم. عزت نفس اولین و اصلی ترین رکن در روابط است و اگر فرد بدون عزت نفس وارد رابطه شود، قطعا در آن رابطه آسیب خواهد دید.
 

بهترین تمرین برای افزایش عزت نفس این است که همواره به یاد داشته باشیم خداوندی که خالق ماست از روح مقدس و پاک خود در ما دمیده و ما را اشرف مخلوقاتش نام نهاده است. پس ما بالفطره ارزشمند هستیم و از همان دم که پا به این کره خاکی گذاشتیم انسانی لایق و مهم و باارزش بوده ایم. اگر به ارزش های درونی خود تفکر کنیم و همیشه تایید کنیم بعنوان خلیفه خداوند بر روی زمین لایق موفقیت و ثروت و نعمت در زندگی هستیم، عزت نفس بالایی خواهیم داشت. و این عزت نفس بالا موجب میشود که در برخورد با دیگران نیز با قدرت و جذاب به نظر برسیم و بدون نیاز به ابراز علاقه های زیادی، در روابطمان عشق و محبت و صمیمیت را تجربه کنیم.

 

سیده غزل بهره دار


 

فایل صوتی عشق یا کمبود

 

میکس فایل صوتی عشق یا کمبود

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 3